Skip to main content

Ładowanie Wydarzenia

NA KOŃCU TĘCZY

25 maj 2024

Małe kino zlokalizowane przed laty na terenie wildeckich ogródków działkowych i chłopiec, który odkrywa jego magię – tę historię odnalazł i opowiedział w swoim podcaście „Kino Tęcza” animator kultury Tomasz Szwałek. Dnia 25 maja zapraszamy na zainspirowane historią kina wydarzenie, w ramach którego odbędą się spacer po osiedlu Wilda, spotkanie z autorem podcastu oraz plenerowy pokaz filmu.

🔹 11:00 – 13:30 – Małe historie wielkich miejsc – spacer po Wildzie. Prowadzenie spaceru: Anna Gawrysiak-Knez

Który poznański stadion miejski został zamknięty od razu po otwarciu i jakie ważne historie skrywa? Gdzie wypasano owce, a gdzie znajdowała się miejska szubienica? Który kościół budowano w amerykańskim tempie? Wycieczka śladami miejsc i wydarzeń ważnych dla historii dzielnicy oraz miasta będzie wzbogacona wspomnieniami mieszkanek i mieszkańców Wildy. Spacer poprowadzi przewodniczka miejska i zaangażowana społecznie wildzianka Anna Gawrysiak-Knez.

Miejsce zbiórki: skwer Marii Rataj (u zbiegu ulic Jana Spychalskiego oraz Górnej Wildy).Zbiórka o godzinie 11:00 przy skwerze im. Marii Rataj (zbieg ul. Jana Spychalskiego i ul. Górnej Wildy). 

Spacer realizowany jest w ramach projektu Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ finansowanego z budżetu Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rady Osiedla Wilda #poznanwspiera

🔹 19:30 – 20:45 – Kino Tęcza – rozmowa z autorem podcastu o Kinie Tęcza – Tomaszem Szwałkiem. Rozmowę prowadzi: Anna Szamotuła

Neon w kolorach tęczy, kino w nietypowej lokalizacji i wyjątkowy rytm działkowego życia – zapraszamy na spotkanie wokół historii z podcastu „Kino Tęcza”. Porozmawiamy o zmieniającej się Wildzie, mikroświecie ogródków działkowych i o tym, dlaczego tak trudno dotrzeć do informacji na temat kina. Dowiemy się także, jak zapamiętali je mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy. Autor zdradzi kulisy swojej pracy nad podcastem, będzie to też kolejna okazja do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Rozmowę z Tomaszem Szwałkiem poprowadzi Anna Szamotuła (Radio Afera).

Miejsce wydarzenia: plac przy restauracji „Na Wspólnej” na terenie ROD im. M. Jackowskiego, ul. Wspólna 58. 

🔹 21:00-22:00 – „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” – kino plenerowe

Po 30 latach reaktywujemy kino Tęcza na ten jeden wyjątkowy wieczór! Zapraszamy na pokaz film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” w reżyserii Jerzego Gruzy. Autorem scenariusza jest Jan Himilsbach, a główną rolę zagrał Zdzisław Maklakiewicz. Utrzymywany przez matkę 38-letni Karolak kombinuje, jak zarobić, ale się nie narobić. Razem z grupą bezrobotnych podejmuje się pracy na marnych warunkach. Po ciężkim dniu czeka ich jednak dziwne przyjęcie. Absurdalny humor i obnażenie paradoksów socjalistycznej rzeczywistości nie spodobały się cenzurze. Film nakręcono w 1973 roku, ale jego premiera odbyła się dopiero w 1980 roku.

Miejsce wydarzenia: plac przy restauracji „Na Wspólnej” na terenie ROD im. M. Jackowskiego, ul. Wspólna 58. 

Organizatorami wydarzenia są Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa. Wstęp na wydarzenia otwarty! Nie ma konieczności zapisów!

SZCZEGÓŁY
Data: 25 maja, g. 11:00-22:00
Miejsce wydarzenia: ROD im. M. Jackowskiego, ul. Wspólna 58 oraz Wilda
Projekt: CIL WIL.DA.SIĘ oraz Małe Ojczyzny
Prowadzący: Schron Kultury Europa

Share This Event

  • To wydarzenie minęło.

Szczegóły

Data:
25 maja
Godzina:
11:00 - 22:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

ROD im. M. Jackowskiego, ul. Wspólna 58
Skip to content