Skip to main content

CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH WIL.DA.SIĘ

Tworząc Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ chcieliśmy oddać mieszkańcom i mieszkankom południowej Wildy sprawczość. Zależało nam na tym, aby o swojej okolicy decydowali jej bywalcy – najbliżsi sąsiedzi i sąsiadki. W końcu, to oni najlepiej wiedzą jak ma wyglądać podwórko, czego brakuje w ich okolicy, co warto zrobić i z kim przeprowadzić zmiany na Wildzie. My staramy się jedynie to wszystko uporządkować i połączyć, aby ruszyło jak sprawnie naoliwiona maszyna!

CIL WIL.DA.SIĘ

OBECNIE NASZA PRACA W RAMACH TEGO PROJEKTU SKŁADA SIĘ Z 4 FILARÓW

Inicjatywy oddolne, czyli pomysły mieszkańców i mieszkanek, które pomagamy Wam zrealizować. Za nami wspólne tworzenie muralu z okoliczną szkołą podstawową, organizacja cyklicznych treningów street workout’u w parku im. Jana Pawła II, wydanie śpiewników z rozśpiewanymi seniorami i seniorkami, realizacja warsztatów kulinarnych dedykowanych rodzinom czy prace stolarskie w Schronie Kultury Europa, gdzie stworzyliśmy otwartą kuchnię dla mieszkańców. Razem zrobiliśmy już kilkadziesiąt inicjatyw, ale wiemy, że nie są to Wasze ostatnie czyny!

Diagnoza społeczności lokalnej, czyli prowadzenie badań jakościowych przez zespół naszych animatorów i animatorek. Naszym celem jest jak najlepsze poznanie Wildy – jej mieszkańców i mieszkanek oraz przestrzeni. Odkrywamy lokalne zasoby i potencjały, ale też identyfikujemy główne problemy i potrzeby wildeckiej społeczności. Na koniec naszej przygody badawczej powstaje dokument. Z jego aktualną wersją możecie zapoznać się w zakładce do pobrania.

Partnerstwo lokalne, czyli inicjowanie stałej współpracy instytucji i organizacji działających na Wildzie. Wiemy, że łącząc siły możemy jeszcze więcej. W ten sposób robiliśmy już wspólny festyn wildecki czy ożywialiśmy kino na Wildzie. Wśród naszych partnerów jest Rada Osiedla Wilda, Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego “Dixie Company”, Volkswagen Poznań – Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Romualda Traugutta w Poznaniu oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa “Rolna” w Poznaniu.

Animacja i edukacja społeczna, czyli zespół działań włączających obywateli i obywatelki w rozwiązywanie własnych problemów. Nasi animatorzy i ekspertki wciąż tworzą nowe i wykorzystują sprawdzone sposoby spotkań z mieszkańcami i mieszkankami. Wśród nich były konsultacje dotyczące przyszłego kształtu wildeckiego skweru, organizacja spotkania z autorami i autorkami wildeckich pomysłów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, czy coroczna akcja sprzątania wybranego terenu na Wildzie zwieńczona wspólnym piknikiem.

– Czujemy i widzimy energię w działaniach wildzian i wildzianek. Przekonaj się z nami, że WIL.DA.SIĘ!

Za projekt odpowiadają: Tomasz Szwałek, Martyna Roga i Jakub Grypczyński.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

INNE NASZE PROJEKTY

WKS – STW

WILDECKI KLUB SENIORALNY “SCHRON TRZECIEGO WIEKU”

PAL – KAM

PRACOWNIA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ - KOLEKTYW AKTYWNE MIASTO
SKE

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

KIM JESTEŚMY?

Schron Kultury Europa to miejsce, organizacja i ludzie. To przestrzeń otwarta na mieszkańców i ich działania. To stowarzyszenie, które realizuje działania społeczne, edukacyjne i kulturalne. To grupa osób, która czuje, że nie ma nic ważniejszego niż bliskie relacje. Jesteśmy otwarci na piękne i ważne lokalne sprawy. W zakładce O NAS dowiesz się więcej o SKE.

JAK Z NAMI SIĘ SKONTAKTOWAĆ?

Jest kilka możliwości. Możesz przyjść do Schronu Kultury Europa, który mieści się przy ul. Rolnej 24 w Poznaniu. Pamiętaj, że właściwe wejście do nas znajduje się od strony podwórza. Możesz także do nas napisać wiadomość e-mail korzystając z adresu ske@skeuropa.pl lub z formularza kontaktowego. Jeśli chcesz usłyszeć nasz głos, to zadzwoń pod numer 509-102-206. Nie zawsze odbieramy, ale zawsze oddzwaniamy!

JAK PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?

Najlepiej współpracę rozpocząć od wspólnego spotkania i rozmowy przy pysznej kawusi. Działamy z mieszkańcami i twórcami, rozmawiamy z biznesem, robimy cudowne sprawy z instytucjami publicznymi, a najwięcej łączy nas z innymi organizacjami pozarządowymi. O możliwych formach i przykładach współpracy przeczytacie więcej tutaj. Może razem zrobimy coś pięknego i ważnego na poznańskiej Wildzie?

WSPÓŁPRACUJ Z NAMI

Jeśli chociaż przez chwilę przeszła Tobie myśl, że warto z nami podziałać - to znak, że trzeba do nas się odezwać. Nie bój się. My nie gryziemy. Na dowód tego zobacz co robiliśmy z innymi i co możemy zaoferować Tobie. My jesteśmy gotowi do współpracy, a Ty?

Skip to content