Przejdź do treści
Skip to main content

ZIEMIA WSPÓLNA

2025

Ziemia Wspólna to nowa, zielona, sąsiedzka przestrzeń przy ulicy Wspólnej 40 w Poznaniu. Powstała ona w drugiej połowie 2023 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Schron Kultury Europa
oraz wildeckich uczestników projektu Pracownia Aktywności Lokalnej – Kolektyw Aktywne Miasto. To miejsce, które w swoich założeniach jest otwarte na wspólne działania społeczne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne. Ten skrawek zieleni użyczył nam Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu na prowadzenie wildeckiego ogrodu społecznego.

ZIEMIA WSPÓLNA 6R

Wiosną 2025 roku bierzemy się

do roboty dzięki Volkswagen Poznań

Celem projektu jest kształtowanie postaw i świadomości środowiskowej społeczności lokalnej oraz wspieranie lokalnych inicjatyw w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Cel ten będzie realizowany poprzez podejmowanie działań integrujących, społecznych, kulturalnych i edukacyjnych zgodnie z koncepcją „6R”, która określa 6 kluczowych zasad GOZ: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Ograniczaj), Reuse (Używaj wielokrotnie), Recycle (Odzyskuj), Recover (Naprawiaj) i Rethink (Zastanów się).

W ten oto sposób na Ziemi Wspólnej wiosną 2025 roku  planujemy zrealizować 11 działań, a wszystko będzie to możliwe dzięki środkom od Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w ramach Konkursu Grantowego Niebieskie Granty 2024!

ZIEMIA WSPÓLNA 6R

Co ukryliśmy pod 6R?

Poznajcie nasz program!

Refuse to zasada której istotą jest ograniczenie ilości produkcji i konsumpcji rzeczy, które są niepotrzebne, nieodpowiednie lub szkodliwe dla środowiska. W ramach tej zasady planujemy zorganizować:

  • spotkanie bez plastiku, czyli wydarzenie integrujące społeczność lokalną w formie gier towarzyskich przy kawie lub herbacie z własnymi kubkami (bez produktów jednorazowego użytku),
  • plenerowy pokaz filmu o tematyce ograniczania odpadów wraz z prelekcją prelegenta/prelegentki specjalizującym się w powyższej tematyce.

Reduce to zasada której istotą jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko i ograniczenie marnowania surowców. W ramach tej zasady planujemy przeprowadzić:

  • warsztat eko-kuchni, czyli warsztat kulinarno-edukacyjny dotyczący tematyki niemarnowania żywności,
  • warsztat kompostowania, czyli warsztat edukacyjny w zakresie przekształcania odpadów organicznych w wartościowy kompost wspierający zrównoważone praktyki ogrodnicze.

Reuse to zasada która koncentruje się na ponownym wykorzystaniu produktów i surowców zamiast ich trwałym utylizowaniu. W ramach tej zasady planujemy zaprosić Was na:

  • warsztat zero waste, czyli warsztat mający na celu nadanie wybranym przedmiotom drugiego nowego życia,
  • wymianę sąsiedzką polegającą na stworzeniu przestrzeni dla lokalnych wystawców i wystawczyń w celu
    wymiany produktów np.: roślin, książek lub innych.

Recycle to zasada, która polega na sortowaniu odpadów i przetwarzaniu ich w surowce, które można ponownie wykorzystać w procesie produkcji. W ramach tej zasady planowane jest:

  • stworzenie autorskiej gry edukacyjnej planszowej lub karcianej dotyczącej tematem procesu gospodarowania odpadami.

Recover to zasada, która oznacza wprowadzenie takich rozwiązań, które umożliwiają naprawę i ponowne użycie produktów bez szkody dla jakości i bezpieczeństwa. W ramach tej zasady planowane jest przeprowadzenie:

  • warsztatu serwisowania rowerów, czyli spotkania podczas którego nauczymy się podstaw serwisowania roweru (m.in.: czyszczenia i montażu łańcucha, regulacji hamulców i przerzutek, wymiany dętki).

Rethink to ostatnia zasada odnosząca się do przemyślenia swoich codziennych wyborów i działań w celu minimalizowania ilości odpadów i surowców. My chcemy jednak potraktować ją nieco szerzej i umieścić w niej dodatkowe działania, które mają dawać do myślenia ogólnie w tematyce ochrony środowiska. W ramach tej zasady planowane jest zorganizowanie:

  • akcji adopcji grządek, czyli powtórzenie zeszłorocznej akcji i przeprowadzenie nowej rekrutacji adopcji grządek na sezon
    2025 i stworzenie kolejnych 3 grządek dla zainteresowanych lokalną mikrouprawą (łącznie będzie 10 grządek do adopcji),
  • akcji sprzątania Ziemi Wspólnej i południowej Wildy, czyli wiosenna akcja sprzątania najbliższej okolicy i porządkowania terenu ogrodu społecznego Ziemia Wspólna,
  • biodróży, czyli przyrodniczej pieszej wycieczki po Wildzie z Michałem Książkiem – przyrodnikiem (inżynierem leśnikiem i ornitologiem) oraz autorem książki “Atlas dziur i szczelin”.

Ziemia Wspólna 6R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Recover, Rethink.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

INNE NASZE PROJEKTY

WKS – STW

WILDECKI KLUB SENIORALNY “SCHRON TRZECIEGO WIEKU”

CIL WIL.DA.SIĘ

CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH WIL.DA.SIĘ
SKE

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

KIM JESTEŚMY?

Schron Kultury Europa to miejsce, organizacja i ludzie. To przestrzeń otwarta na mieszkańców i ich działania. To stowarzyszenie, które realizuje działania społeczne, edukacyjne i kulturalne. To grupa osób, która czuje, że nie ma nic ważniejszego niż bliskie relacje. Jesteśmy otwarci na piękne i ważne lokalne sprawy. W zakładce O NAS dowiesz się więcej o SKE.

JAK Z NAMI SIĘ SKONTAKTOWAĆ?

Jest kilka możliwości. Możesz przyjść do Schronu Kultury Europa, który mieści się przy ul. Rolnej 24 w Poznaniu. Pamiętaj, że właściwe wejście do nas znajduje się od strony podwórza. Możesz także do nas napisać wiadomość e-mail korzystając z adresu ske@skeuropa.pl lub z formularza kontaktowego. Jeśli chcesz usłyszeć nasz głos, to zadzwoń pod numer 509-102-206. Nie zawsze odbieramy, ale zawsze oddzwaniamy!

JAK PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?

Najlepiej współpracę rozpocząć od wspólnego spotkania i rozmowy przy pysznej kawusi. Działamy z mieszkańcami i twórcami, rozmawiamy z biznesem, robimy cudowne sprawy z instytucjami publicznymi, a najwięcej łączy nas z innymi organizacjami pozarządowymi. O możliwych formach i przykładach współpracy przeczytacie więcej tutaj. Może razem zrobimy coś pięknego i ważnego na poznańskiej Wildzie?

WSPÓŁPRACUJ Z NAMI

Jeśli chociaż przez chwilę przeszła Tobie myśl, że warto z nami podziałać - to znak, że trzeba do nas się odezwać. Nie bój się. My nie gryziemy. Na dowód tego zobacz co robiliśmy z innymi i co możemy zaoferować Tobie. My jesteśmy gotowi do współpracy, a Ty?