W ramach tegorocznej Pracowni Aktywności Lokalnej zabieramy Was w świat dźwięków. Nie takich aż odległych. Chcemy bowiem pokazać Wam i chcemy, abyście usłyszeli, że audio może być interesującą formą zbierania informacji o bliskim otoczeniu, a zarazem sposobem na diagnozę społeczności lokalnej. To wszystko już 4 grudnia (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Schronie Kultury Europa i online.
A kto nam pomoże Was do tego przekonać? Będą to Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk z Torba Reportera i Podcastera. W swoim unikatowym projekcie dziennikarskim pokazują jak efektywnie wykorzystać siłę dźwięku, produkują podcasty od A do Z, a także szkolą i prowadzą warsztaty w tej tematyce. Mamy nadzieję, że otworzą przed Wami drzwi do świata podcastów, opowieści, dźwięków, i reportaży.
Katarzyna Błaszczyk – pracowała w największej w Polsce redakcji reportażu radiowego. Przez 15 lat pracy zrobiła ponad 500 reportaży. Zasiadała w komitecie organizującym największą na świecie konferencję reportażu i podcastów dokumentalnych International Feature Conference. Jest współautorką (razem z Hanną, w ramach projektu TR) wyjątkowej książki reporterskiej “Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie.” Zdobyła około 20 nagród za reportaże radiowe. Jej produkcje reprezentowały Polską Radiofonię za granicą.
Hanna Bogoryja-Zakrzewska – pracowałam w ogólnopolskim radiu w Studiu Reportażu i Dokumentu. Przez ponad 30 lat zrobiła ponad tysiąc reportaży radiowych i napisała książkę „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie” (wspólnie z Katarzyną Błaszczyk) wydaną przez Znak w 2019 roku. Zdobyła wszystkie ważne nagrody radiowe w Polsce, jej prace reprezentowały polską radiofonię na arenie międzynarodowej. Za swoją pracę dostała Złoty Mikrofon oraz dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas 90-minutowego warsztatu porozmawiamy o tym:
– jak sprecyzować temat,
– jak ważną rolę pełni research,
– jak poradzić sobie z dygresyjnym rozmówcą,
– jak ożywić pamięć/wspomnienia w rozmówcach,
– jak nagrywać efekty dźwiękowe,
– jak trzymać mikrofon/telefon i jakie wybrać miejsce do nagrań,
A także posłuchamy przykładów nagrań wykonanych z NGO’sami i społecznościami lokalnymi.
Warsztat odbędzie się w formule offline i online. Zapraszamy do Schronu Kultury Europa (ul. Rolna 24, wejście od strony podwórza), gdzie na dużym ekranie wspólnie będziemy dyskutowali z Torbą Reportera i Podcastera łącząc się drogą internetową. Istnieje możliwość dołączenia także ze swojego domowego zacisza. Link do spotkania otrzymają osoby, które zapiszą się na warsztat pod adresem ske@skeuropa.pl (ilość miejsc ograniczona).
Pracownia Aktywności Lokalnej to cykl spotkań i warsztatów skierowanych do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy chcą realizować działania animacyjne, edukacyjne i aktywizacyjne we współpracy ze społecznościami lokalnymi poznańskich osiedli. Celem pracowni jest sieciowanie aktywnych i zaangażowanych mieszkańców i mieszkanek Poznania, a także poszerzanie ich wiedzy i umiejętności w zakresie możliwości realizacji inicjatyw oddolnych, kreatywnej pracy zespołowej i twórczego rozwiązywania lokalnych problemów.
Pracownia Aktywności Lokalnej to przede wszystkim społeczność skupiająca lokalnych liderów i liderki, aktywistów i aktywistki, aktywnych mieszkańców i mieszkanki Poznania. Pomysłodawcą pracowni jest Kolektyw Aktywne Miasto, którego założycielami są organizacje pozarządowe tworzące poznańską sieć Centrów Inicjatyw Lokalnych:
– STARtownia STARomiejska | STARE MIASTO
– Dom Sąsiedzki | DĘBIEC
– Fyrtel Główna | GŁÓWNA
– CIL Piątkowo Zachód | PIĄTKOWO
– CIL WIL.DA.SIĘ | WILDA
– Regrantingowe Centrum Inicjatyw Lokalnych | MIASTO POZNAŃ
Projekt Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rady Osiedla Wilda #poznanwspiera
SZCZEGÓŁY
Data: 4 grudnia, g. 18:00
Miejsce wydarzenia: Schron Kultury Europa, ul. Rolna 24 i online
Projekt: CIL WIL.DA.SIĘ
Prowadzący: Torba Reportera i Podcastera
Kontakt i zapisy: ske@skeuropa.pl (ilość miejsc ograniczona)