Centrum Archiwistyki Społecznej z Warszawy przyjeżdża z warsztatami do Schronu Kultury Europa! Będą to dwudniowe warsztaty z zakładania archiwum społecznego, które odbędą się w dniach 6 i 7 marca w godzinach 17:00-20:00. Zaproszenie kierujemy do pasjonatek i pasjonatów lokalnej historii, przedstawicieli i przedstawicielek Centrów Inicjatyw Lokalnych czy instytucji kultury oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką dziedzictwa kulturowego. Poniżej prezentujemy program warsztatu:
DZIEŃ 1: Archiwum społeczne – szkolenie na start
🔹 dowiemy się, czym jest archiwum społeczne i kto może być archiwistą_ką społecznym_ą
🔹 popracujemy w grupach nad własnymi projektami
🔹 przejrzymy portal Zbiory Społeczne i dowiemy się, gdzie udostępnić zgromadzone materiały
🔹 spróbujemy wspólnymi siłami dokonać prostego opracowania zbiorów archiwalnych
DZIEŃ 2: Historia mówiona, czyli jak nagrać dobry wywiad
🔹 porozmawiamy o tym, czym jest historia mówiona
🔹 dowiemy się, jak nagrać wywiad krok po kroku: czas, miejsce, warunki, sprzęt
🔹 popracujemy warsztatowo – jak pytać, żeby uzyskać odpowiedź?
🔹 zastanowimy się nad tym, jak dalej pracować z przygotowanym wywiadem
Warsztaty poprowadzą:
Adriana Kapała – historyczka, archiwistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
Joanna Michałowska – historyczka i archiwistka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, archiwistka społeczna z kilkunastoletnim doświadczeniem. Przez wiele lat kierowała jednym z największych archiwów społecznych w Polsce. W Centrum Archiwistyki Społecznej koordynuje współpracę z archiwami społecznymi i wspiera archiwistów merytorycznie. Prowadzi szkolenia, zwłaszcza dotyczące zakładania archiwum oraz opracowania i zabezpieczania zbiorów. Koordynuje również grupę ambasadorów archiwistyki społecznej i ich działania wokół sieciowania archiwów społecznych.
Na warsztaty jest ograniczona ilość miejsc. Obowiązują zapisy pod adresem: ske@skeuropa.pl
Pracownia Lokalnej Aktywności to cykl spotkań i warsztatów skierowanych do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy chcą realizować działania animacyjne, edukacyjne i aktywizacjne we współpracy ze społecznościami lokalnymi poznańskich osiedli. Pomysłodawcą pracowni jest Kolektyw Aktywne Miasto, którego założycielami są organizacje pozarządowe tworzące poznańską sieć Centrów Inicjatyw Lokalnych:
STARtownia STARomiejska | STARE MIASTO
Dom Sąsiedzki | DĘBIEC
Fyrtel Główna | GŁÓWNA
CIL Piątkowo Zachód | PIĄTKOWO
WIL.DA.SIĘ | WILDA
Regrantingowe Centrum Inicjatyw Lokalnych | MIASTO POZNAŃ
Projekt Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz środków pozostających w dyspozycji Rady Osiedla Wilda #poznanwspiera
SZCZEGÓŁY
Data: 6 i 7 marca, g. 17:00-20:00
Miejsce wydarzenia: Schron Kultury Europa, ul. Rolna 24
Zapisy: ske@skeuropa.pl
Projekt: CIL WIL.DA.SIĘ
Prowadzący: Centrum Archiwistyki Społecznej