Miło nam poinformować, że podcast autorstwa Tomasza Szwałka o historii kina Tęcza, działającego na wildeckim RODzie znalazł się wśród finalistów Debiutów Audionomii 2024. To konkurs organizowany przez Fundację Audionomia, która skupia praktyków oraz badaczy audio i jest organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Reportażu Dźwiękowego “Audionomia” oraz konkurs na najlepszy reportaż dźwiękowy w Polsce “Audionomia Awards”.

Przypominamy tylko, że audycja poświęcona jest historii lokalnego kina wplecionego w codzienne życie działkowiczów czasów PRL. Kino Tęcza parokrotnie zmieniało swoje miejsce na mapie Poznania, a jego ostatnim przystankiem był budynek znajdujący się pośrodku Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ulicy Wspólnej. Kino Tęcza, które zakończyło działalność w latach 90., było prawdopodobnie jedynym w Polsce kinem funkcjonującym na terenach ROD. Bohaterami i bohaterkami podcastu są Darek i jego mama Danuta, była pracowniczka kina Tęcza, a także działkowcy i mieszkańcy dzielnicy Wilda. To osobista opowieść o magii małego kina.
Jury w składzie: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – Przewodnicząca, Anna Sekudewicz, Marta Rebzda, Magdalena Skawińska i Andrzej Papajak – wyłoniło spośród 53 zgłoszeń z całego kraju osiem audycji finałowych w Konkursie Audionomia Award oraz sześć audycji w Konkursie Debiut Audionomii.
Finaliści Audionomia Award:
Agnieszka Szwajgier, Dorota Salus „Kryptoscam”, Radio 357
Aleksandra Sadokierska „Bliscy z przeszłości”, PR Białystok
Anna Dudzińska „Siedem taktów od sławy”, Radio 357; reportaż powstał w ramach stypendium marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury
Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Katarzyna Błaszczyk „Śledztwo Pisma”; Fundacja Pismo
Joanna Sikora „Trzy Marie”, PR Białystok
Michał Słobodzian „Niebo@com”, PR PiK
Paulina Pikiewicz, Katarzyna Szczerba, Piotr Jeziorko „Moje wielkie skejt story”, produkcja niezależna
Żaneta Walentyn „Terapia”, PR PiK
Finaliści Debiut Audionomii:
Aleksandra Malatyńska „I bidy się nie bać”
Alicja Głów „Moje wszystko”
Aneta Szyma „Szepty niepokoju”
Katarzyna Kobylarczyk „Narodziny Nowej Huty”
Marlena Dumin „Jadę na sztelę”
Tomasz Szwałek „Kino Tęcza”

Podcast „Kino Tęcza” powstał w ramach programu Małe ojczyzny realizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej, który zachęca do odkrywania i dokumentowania interesujących, a często mało znanych wątków historii lokalnej. Opiekunkami merytorycznymi projektu były Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska – dziennikarki i autorki przeszło 1500 reportaży radiowych, tworzące duet Torba Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta – reżyserka i redaktorka związana m.in. z Ośrodkiem KARTA. Podcastu można posłuchać na platformie Spotify.