Małe kino zlokalizowane przed laty na terenie wildeckich ogródków działkowych i chłopiec, który odkrywa jego magię – tę historię odnalazł i opowiedział w swoim podcaście „Kino Tęcza” animator kultury Tomasz Szwałek. Dnia 25 maja zaprosiliśmy na zainspirowane historią kina wydarzenie, w ramach którego odbył się spacer po osiedlu Wilda, spotkanie z autorem podcastu i plenerowy pokaz filmu w miejscu, w którym przed laty mieściło się kino.
Podczas spaceru po Wildzie odkrywaliśmy małe historie wielkich miejsc. Dowiedzieliśmy się, który poznański stadion miejski został zamknięty od razu po otwarciu i jakie ważne historie skrywa? Gdzie wypasano owce, a gdzie znajdowała się miejska szubienica? Który kościół budowano w amerykańskim tempie? Wycieczka śladami miejsc i wydarzeń ważnych dla historii dzielnicy oraz miasta poprowadziła przewodniczka miejska i zaangażowana społecznie wildzianka Anna Gawrysiak-Knez.
Późnym popołudniem spotkaliśmy się w miejscu, gdzie Kino Tęcza zakończyło swój żywot – czyli na Rodzinnych Ogródkach Działkowych im. M. Jackowskiego przy ulicy Wspólnej 58 w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy z autorem podcastu Tomaszem Szwałkiem, którą poprowadziła Anna Szamotuła (Radio Afera). Rozmawialiśmy o zmieniającej się Wildzie, mikroświecie ogródków działkowych i o kulisach pracy nad podcastem. Część działkowców podzieliła się swoimi kolejnymi wspomnieniami związanymi z kinem. A na koniec reaktywowaliśmy po 30. latach kino Tęcza na ten jeden wyjątkowy wieczór! Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć film „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” w reżyserii Jerzego Gruzy.
Organizatorami wydarzenia było Centrum Archiwistyki Społecznej i Stowarzyszenie Schron Kultury Europa. Przypominamy, że podcastu o kinie Tęcza można posłuchać na platformie Spotify.