Skip to main content

W pierwszej połowie sierpnia na Ziemi Wspólnej zrealizowaliśmy dwie zielone oddolne inicjatywy autorstwa uczestników i uczestniczek projektu „Pracowni Aktywności Lokalnej – Kolektyw Aktywne Miasto”. Za nami balkoNOWE oraz DŻEM SESSION.

Pierwsza inicjatywa skupiła się na organizacji warsztatu sadzenia roślin doniczkowych. Wszyscy chcemy żeby Wilda była jeszcze bardziej zielona! Pomyśleliśmy, że dla niektórych pierwszym krokiem może być własny mały zielony balkon lub parapet. W związku z powyższym, zorganizowaliśmy wspólne spotkanie, gdzie do korytek lub doniczek sadziliśmy rośliny. W wyborze roślin i przygotowaniu pierwszych kwiatów na balkon lub parapet pomógł nam po sąsiedzku 𝐏𝐚𝐧 𝐅𝐥𝐨𝐫𝐲𝐬𝐭𝐚. 

Z kolei DŻEM SESSION to była prawdziwa uczta dżemowa połączona z koncertem muzyki jazzowej. W Unii Europejskiej w ciągu roku wyrzucanych jest 88 mln ton żywności wartej 143 mld euro. Oprócz strat finansowych, zmarnowana żywność odpowiada za 6 proc. emisji gazów cieplarnianych w krajach UE. Organizacją tej inicjatywy chcieliśmy pokazać, że żywność można ratować! Ruszyliśmy na pomoc mirabelkom, wiśniom i innym owocom, które gniją w miejskiej przestrzeni lub na ROD-ach. Najpierw zbieraliśmy owoce, potem przygotowaliśmy z nich słodkie i słony zaprawy – dżemy i chutneye. A potem zorganizowaliśmy pyszną ucztę dżemową z muzyką na Ziemi Wspólnej, gdzie wystąpił na naszym dżemowym pikniku Krzysztof Kuśmierek trio w składzie: Flavio Gullotta (kontrabas), Patryk Matwiejczuk (piano) i Krzysztof Kuśmierek (saksofon). Grupa stanowi część poznańskiego składu Unleashed Cooperation, którego muzyka zahacza o odmęty jazzu, wolnej improwizacji i muzyki etnicznej. To było udane dżemobranie!

Organizatorem Pracowni Aktywności Lokalnej jest Kolektyw Aktywne Miasto — sieć organizacji pozarządowych pracujących na rzecz rozwoju społeczności lokalnych Poznania. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, a partnerami Stowarzyszenie Zielona Grupa oraz Stowarzyszenie Schron Kultury Europa. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny.

 

Skip to content