Skip to main content

Czas pochwalić się tym co udało nam się zrobić na Ziemi Wspólnej w kwietniu. Za nami 4 wydarzenia, podczas których doposażyliśmy naszą zielono-niebieską infrastrukturę o kosz do segregacji odpadów, działaliśmy z naszymi lokalnymi partnerami, a także poszerzaliśmy bioróżnorodność na Ziemi Wspólnej.

Pierwszym kwietniowym zadaniem było postawienie kosza, który ułatwiłby nam selektywne gromadzenie odpadów. Kosz został zaprojektowany przez Łukasza Spychaja, który rok wcześniej pomógł nam stworzyć Oktagon na Ziemi Wspólnej. Kosz oprócz funkcji edukującej w zakresie sortowania odpadów, posiada także dodatkowy schowek, w którym nasi opiekunowie i opiekunki grządek mogą przechowywać podstawowe narzędzia ręczne, rękawiczki czy konewkę do podlewania roślin. I tak od 13 kwietnia rozpoczęliśmy etap selektywnej zbiórki odpadów. Dzień później z pomocą Stowarzyszenia Zielona Grupa zorganizowaliśmy wizytę studyjną w poznańskich ogrodach społecznych. Wszyscy zainteresowani współudziałem w wydarzeniu mieli okazję zobaczyć na własne oczy ogrody społeczne, takie jak Ogród Sąsiedzki na Dębcu, Górczyński Ogród Społeczny „Nad Górczynką” czy Grunwaldzki Ogród Społeczny. Podczas spotkań z gospodarzami poszczególnych ogrodów rozmawialiśmy o napotykanych trudnościach, problemach, ale także inspiracjach do tego jak prowadzić w takich miejscach animację społeczną. Tydzień później, 21 kwietnia, w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi wzięliśmy się za wspólne sprzątanie naszego ogrodu społecznego i okolicznych ulic na Wildzie. W organizacji wydarzenia i w zakresie dodatkowych rąk do porządków pomogła nam Rada Osiedla Wilda. Kwiecień kończyliśmy wydarzeniem poświęconemu ptakom w mieście. W pierwszej części spotkania przedstawicielka Wydziału Klimatu i Środowiska Miasta Poznania przeprowadziła warsztat „Domek jerzykowy” w pełni poświęcony tym fascynującym ptakom wraz z pokazem budki lęgowej jerzyka.
W drugiej części zbudowaliśmy wspólnie karmnik dla ptaków, który umieściliśmy na Ziemi Wspólnej oraz budki lęgowe dla małych, miejskich ptaków z pomocą prowadzącego Dariusza Brudnickiego. Każdy uczestnik i uczestniczka po zakończonych pracach zabierał domek dla ptaków ze sobą, aby zamontować go na drzewie w bliskim sąsiedztwie.

Projekt Ziemia Wspólna. Idzie wiosna! jest dofinansowany ze środków Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w ramach Konkursu Grantowego Niebieskie Granty 2023

Skip to content