Skip to main content

Czas pochwalić się tym co udało nam się zrobić na Ziemi Wspólnej w marcu. A było tego całkiem sporo bo w tym miesiącu zorganizowaliśmy 4 wydarzenia. Doposażyliśmy naszą zielono-niebieską infrastrukturę i przeprowadziliśmy działania z zakresu bioróżnorodności i gospodarki obiegu zamkniętego na Ziemi Wspólnej.

Zaczęliśmy od budowy kompostownika, którą przeprowadziliśmy 10 marca wraz z Dariuszem Brudnickim, a wszystko po to, aby nasi przyszli ogrodnicy i ogrodniczki mieli gdzie składować odpady roślinne i produkować bardzo cenny nawóz organiczny. Tego samego dnia miał miejsce również warsztat zero waste. Z potłuczonej i uszkodzonej ceramiki tworzyliśmy kolorowe mozaiki. Cięliśmy, łamaliśmy i tłukliśmy na odpowiednie kawałki ceramikę, aby ponownie ją wykorzystać i zaprojektować z niej nowe dzieła sztuki. Pomogła nam w tym Pani Szydłowska – Dobromira zwana Dobrusią. Tydzień później, 16 marca nasi przyszli ogrodnicy i ogrodniczki przygotowywali swoje grządki stawiając je w odpowiednie miejsca i zabezpieczając drewno. Już niedługo otrzymają sadzonki i rozpoczną własne uprawy na Ziemi Wspólnej. Z kolei 24 marca odwiedził nas przyrodnik i naukowiec Mateusz Kęsy. Opowiedział nam o pszczołach żyjących na terenie Wielkopolski oraz o owadach zapylających żyjących w miastach. Zaprezentował także gabloty pszczelarskie i zbiory przyrodnicze pszczół, motyli, chrząszczy i innych zapylaczy. A na koniec w naszym pszczelim totemie wprowadził populację 1000 pszczół murarek ogrodowych (Osmia rufa L.).

Projekt Ziemia Wspólna. Idzie wiosna! jest dofinansowany ze środków Volkswagen Poznań Sp. z o.o. w ramach Konkursu Grantowego Niebieskie Granty 2023

Skip to content